Pobierz w formacie PDF
DOBRE PRAKTYKI

Wakacje z Funduszami Europejskimi

Metamorfoza Świętej Lipki

W Świętej Lipce sezon w pełni. Od maja do września miejsce to przyciąga każdego roku około pół miliona turystów i pielgrzymów. Teraz mogą oni podziwiać odnowione oblicze Sanktuarium Maryjnego.

Latem na drogach prowadzących do Świętej Lipki pełno autobusów wycieczkowych. Gdy do wsi wjeżdża się od strony Reszla, już ze wzgórza widać wieże bazyliki wraz zabudowaniami klasztornymi Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego oraz Domem Pielgrzyma.

Kto odwiedził to miejsce przed laty, od razu zauważy zmianę. Dawne krzykliwe biało-żółte barwy elewacji bazyliki oraz okalającego ją muru zastąpiła stonowana czerwień żelazowa. Kolor ten dobrze współgra ze zmieniającą się w ciągu roku barwą lesistego otoczenia i pozwala wydobyć z fasady trzeci wymiar (teraz dobrze widać portal, rzeźby i detale). –Przełamanie kanonu okazało się najtrudniejsze do zaakceptowania dla parafian. Sam z trudem przyjąłem pierwszą wizualizację, dziś jednak trudno byłoby mi sobie wyobrazić powrót do biało-żółtych barw – mówi kustosz i proboszcz Wiesław Kulisz SJ.

Bazylika w nowych barwach podoba się turystom. – Piękny kościół. Jak zjeżdżałem ze wzgórza i stopniowo się zbliżałem, byłem pod coraz większym wrażeniem formy i kolorystyki. Różni się od większości świątyń, które dotychczas zobaczyłem w Polsce – mówi Richard z Anglii, który z grupą znajomych na rowerach zwiedza Warmię i Mazury.

Pośród parkujących na placu autobusów spotykam siostrę Arkadię Napiórkowską CSC, która w sezonie opiekuje się pielgrzymami odwiedzającymi Święta Lipkę. To właśnie siostra Arkadia pisze wnioski o dofinansowanie z różnych programów. Kilka lat temu za otrzymane dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego odświeżone zostały barokowy ołtarz główny i prospekt organowy, a na zewnątrz – front bazyliki, witraże, kamieniarka, rzeźby i ogrodzenie. Udało się też przeprowadzić prace konserwatorskie przy XVIII-wiecznych freskach Macieja Jana Meyera w krużgankach kościoła oraz odnowić wieżyczki.

– Przede wszystkim tamten projekt objął przeprowadzenie badań stanu fundamentów bazyliki oraz restaurację elewacji frontowej wraz z elewacjami zewnętrznymi krużganków – mówi siostra Arkadia Napiórkowska. – Już wtedy konserwatorzy zarekomendowali zmianę koloru bazyliki i otaczających ją krużganków. Na kompletną restaurację świątyni nie starczyło wówczas środków. Dlatego zdecydowaliśmy się pozyskać dofinansowanie z RPO Warmia i Mazury na dokończenie prac konserwatorskich.

Projektowi „Renowacja elewacji bocznych Bazyliki Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce” przyznano ponad 950 tys. zł dofinansowania z poddziałania 2.1.5 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. To ważny obiekt na mapie regionu. Sanktuarium Maryjne pełni znaczącą funkcję w kształtowaniu i rozwoju kultury oraz turystyki sakralnej w Polsce. Święta Lipka i cała gmina Reszel są położone wśród malowniczych jezior i lasów, w rejonie o nieskażonym środowisku i małym zaludnieniu. Dlatego turyści tak chętnie odwiedzają to miejsce.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ Sanktuarium Maryjnego na sytuację ekonomiczną mieszkańców Świętej Lipki i okolicy. Realizacja projektu nie tylko przyczyniła się do ocalenia ważnego obiektu dziedzictwa kulturowego i religijnego dla przyszłych pokoleń, ale też pozwala na zachowanie kilkudziesięciu miejsc pracy w usługach związanych z obsługą ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.

Święta Lipka każdego lata przyciąga melomanów muzyki organowej. W tym roku 28 czerwca rozpoczęły się XXV Świętolipskie Wieczory Muzyczne. W każdy piątek do końca sierpnia można posłuchać m.in. koncertów organowych w najlepszym wykonaniu.

Jerzy Gontarz