Pobierz w formacie PDF
DOBRE PRAKTYKI

Wakacje z Funduszami Europejskimi

Jedyne takie miejsce

O rozwoju turystyki w Gołdapi zaczęto intensywnie myśleć na początku lat 90., z chwilą powstania samorządów lokalnych. – Szukając nowych kierunków rozwoju gospodarczego, postanowiliśmy wykorzystać nasze podstawowe atuty: położenie w pobliżu przejścia granicznego z Federacją Rosyjską oraz piękny krajobraz i nieskażoną przyrodę – mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.

Tuż przy granicy utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną, w której zainwestowali głównie gołdapianie, a codziennie dojeżdża tu do pracy około 850 osób. Z kolei na stokach Pięknej Góry powstało centrum sportowo-rekreacyjne Polski północno-wschodniej z trzema sztucznie naśnieżanymi trasami narciarskimi, koleją linowo- krzesełkową, dwoma wyciągami orczykowymi, naturalnym torem saneczkowym, parkiem linowym, kręgielnią, kawiarnią i zajazdem.

– Najczystsze w Polsce powietrze i pokłady surowców leczniczych (borowiny oraz wody mineralne i lecznicze) zdeterminowały nas do starań o uzyskanie statusu miejscowości uzdrowiskowej. Dostrzegliśmy w niej szansę na szybszy rozwój turystyki i nowe miejsca pracy. Po prawie 10 latach, w 2000 r. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie przyznające Gołdapi status uzdrowiska. Szansę na budowę kosztownej infrastruktury dostrzegliśmy w Funduszach Europejskich – mówi Jacek Morzy.

W ramach projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury powstała już pijalnia wód mineralnych i leczniczych, park zdrojowy, promenada biegnąca wzdłuż całej dzielnicy uzdrowiskowej, alejki spacerowe, drogi rowerowe oraz molo. Ponadto zrewitalizowano rynek w centrum miasta i zmodernizowano plażę nad jeziorem Gołdap. Jesienią zakończone zostaną prace przy budowie czwartej w Polsce tężni, usytuowanej w sąsiedztwie pijalni.

Co ciekawe, wszystkie te atrakcje są w cenie biletu. Za dodatkową opłatą można jeszcze skorzystać z Zespołu Odnowy Biologicznej, czyli: dwóch solariów, sanarium (tzw. sauny łagodnej), sauny suchej, parowej, basenu schładzającego i ogródka wypoczynkowego. Jeśli i to komuś nie wystarczy, poza sprzętem wodno-relaksacyjnym, w centrum może skorzystać z siłowni czy też – co jest rzadko oferowane w tego typu obiektach – pograć w kręgleBardzo ciekawie prezentuje się przeszklona pijalnia wód – jest doskonale wkomponowana w otoczenie, a do budowy wykorzystano m.in. miejscowy materiał, w tym kamienie polne. Z jej wnętrza rozciąga się widok na park, plażę i jezioro. Kuracjusze mogą poprawić stan zdrowia, pijąc wodę mineralną (chlorkowo-sodową, ze znaczną zawartością fl uorków i jodków, z głębokości 426 m) i leczniczą (chlorkowo-sodową, ze znaczną zawartością wapnia i magnezu, z głębokości 646 m), a także zażywając inhalacji przy minitężniach i w grocie solnej.

Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach i dobrze wykorzystuje atut pierwszeństwa. Kuracjusze przyjeżdżają tu leczyć choroby reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, dolnych dróg oddechowych, kobiece, neurologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie oraz układu trawienia.

Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach i dobrze wykorzystuje atut pierwszeństwa

Strefa uzdrowiskowa sprzyja rozwojowi inwestycji prywatnych. Unikalną specjalnością sanatorium „Wital” jest terapia dzieci z porażeniem mózgowym. Przy promenadzie zdrojowej powstał nowoczesny hotel „Ventus Natural Spa”, oferujący zabiegi zdrowotne, relaksujące i odmładzające. Są wolne tereny pod kolejne obiekty. Miasto oferuje kilkanaście hektarów terenów w strefie uzdrowiskowej, uzbrojonych w pełną infrastrukturę techniczną. Zgodnie z planem miejscowym mogą tu powstać m.in.: nowe sanatoria, hotele i pensjonaty z usługami spa & wellness, a także kasyno. – Zapraszamy też chętnych do zainwestowania w wytwórnię wód mineralnych i leczniczych. Ponadto czekamy na inwestora, który zainicjuje produkcję kosmetyków wytwarzanych na bazie lokalnych borowin – mówi Jacek Morzy.

Andrzej Szoszkiewicz
Współpraca: Piotr Koziróg