Pobierz w formacie PDF
ROZMOWA

Inwestycja w region

Wszystko pójdzie dobrze i do 2015 r. rozliczymy obecny program – mówi Bożena Wrzeszcz-Zwada, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

... by Warmia i Mazury pozostały czyste. Województwo ma dużo do nadrobienia w zakresie infrastruktury środowiskowej?

W tym okresie programowania sporą część środków przeznaczyliśmy na zakończenie tzw. Masterplanu dotyczącego rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Gminy stowarzyszone w ramach Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich pozyskiwały wsparcie na budowę tej infrastruktury już z funduszy przedakcesyjnych. W tej chwili przyszedł czas na dokończenie Masterplanu.

Wdrażaniem osi priorytetowej VI Środowisko przyrodnicze zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej dla tej części RPO. Dzięki projektom dofinansowanym z tej osi już większość gmin w województwie będzie miała uregulowaną gospodarkę wodno-ściekową.

Na rozwój miast regionu przeznaczono prawie 8% środków RPO. Istotną funkcję w rozwoju aglomeracji pełnią dziś projekty rewitalizacyjne.

Za pomocą niewielkich pieniędzy można dokonać rewolucji w wizerunku miast. Mieliśmy np. działanie skierowane do spółdzielni mieszkaniowych dotyczące humanizacji blokowisk. Dzięki wsparciu z RPO wiele osiedli zyskało nowy wizerunek. Pieniądze były przeznaczone na rewitalizację części wspólnych budynków. Ze wsparcia skorzystały spółdzielnie z Gołdapi, Olecka, Ostródy czy Olsztyna.

Mamy również dobre przykłady rewitalizacji obszarów powojskowych. W Olsztynie przy ul. Warszawskiej Szpital Uniwersytecki nakładem przeszło 40 mln zł buduje nowe oraz przebudowuje istniejące obiekty dawnego ponadstuletniego szpitala wojskowego. Inwestycja pozwoli nie tylko zwiększyć jakość, bezpieczeństwo i zakres świadczonych usług zdrowotnych, ale także wprowadzić nowe funkcje, związane z działalnością dydaktyczną i badawczą w zakresie nauk medycznych.

Inny przykład rewitalizacji obszarów powojskowych to Białe Koszary w Ostródzie, które zyskują nowe życie oraz nowe funkcje społeczne i gospodarcze.

Ze wsparcia na rewitalizację skorzystali też właściciele kamienic. Celem tych projektów była nie tylko poprawa wyglądu budynków, ale stworzenie szans rozwoju ekonomicznego tych miejsc, np. poprzez przyciągnięcie przedsiębiorców. Dodatkowym elementem była poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i najemców poprzez instalowanie systemów monitoringu.

Co dzięki unijnym funduszom udało się poprawić w zakresie lecznictwa?

W obszarze ochrony zdrowia Zarząd Województwa zdecydował o przekazaniu ok. 30 mln na modernizację szpitali powiatowych i ośrodków rehabilitacyjnych, a 150 mln zł na potrzeby wojewódzkich szpitali specjalistycznych: w Elblągu i Olsztynie. Pieniądze te pozwolą podnieść standardy leczenia i zwiększyć pacjentom dostęp do nowoczesnej diagnostyki.

Jak RPO wspiera szkolnictwo w regionie?

Województwo postawiło na rozwój edukacji zawodowej. Zależało nam na kompleksowej poprawie jakości usług hotelarskich i gastronomicznych w regionie. Zrealizowano projekt kluczowy, dotyczący modernizacji i wyposażenia 4 szkół zawodowych kształcących w tych dziedzinach – w Ełku, Elblągu, Szczytnie i Olsztynie. W ramach komplementarnych projektów współfinansowanych z Programu Kapitał Ludzki swoje kompetencje podnieśli nauczyciele przedmiotów zawodowych. Projekt był realizowany we współpracy ze szkołami z regionów partnerskich. Nauczyciele i dyrektorzy naszych szkół gastronomicznych i hotelarskich wyjeżdżali do zagranicznych ośrodków, by zobaczyć, jak tam wygląda nauczanie tych zawodów. Dzisiaj szkoły gastronomiczne w naszym województwie są oblężone, mimo że jest niż demograficzny. Zrobiliśmy to z myślą o rozwoju bazy noclegowo-gastronomicznej na Warmii i Mazurach i zapewnieniu odpowiedniej kadry. Poza tym na rozbudowę, remonty i wyposażenie wsparcie otrzymało 25 innych szkół zawodowych w regionie.

Płatności z PRO WiM przekroczyły 50% alokacji, kontraktacja zaś – 81%. Projekt pod nazwą „RPO Warmia i Mazury” zostanie dopięty na czas?

Mamy jeszcze przeciągające się procedury w projektach dotyczących dróg, lotniska i trochę kłopotów w obszarze badania i rozwój. W praktyce nie do końca zakontraktowaliśmy środki tylko w dwóch osiach priorytetowych. W pozostałych obszarach projekty są zakończone bądź realizowane. Mam wewnętrzne przekonanie, że wszystko pójdzie dobrze i do 2015 r. rozliczymy obecny program.

Rozmawiał Jerzy Gontarz