Pobierz w formacie PDF
ROZMOWA

Inwestycja w region

Wszystko pójdzie dobrze i do 2015 r. rozliczymy obecny program – mówi Bożena Wrzeszcz-Zwada, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Największa część budżetu RPO przypadła na infrastrukturę transportową – ponad 34% alokacji. Jak udało się w regionie poprawić infrastrukturę komunikacyjną?

Zarząd województwa przeznaczył ok. 163 mln euro na dwa duże programy budowy i modernizacji dróg – w ciągu północnym (równolegle do drogi nr 16) i południowym (wzdłuż drogi nr 7). Część odcinków składających się na te ciągi komunikacyjne jest wciąż przed rozstrzygnięciem przetargów i przeprowadzeniem robót. Zostały nam tylko dwa lata, ale mam nadzieję, że te projekty zostaną zakończone w porę. Te inwestycje pozwolą na kompleksowe rozwiązanie problemów komunikacyjnych w regionie.

Część pieniędzy została przeznaczona na modernizację dróg powiatowych, które łączą krajowe ciągi komunikacyjne z terenami ważnymi inwestycyjnie. Mniejszą pulę środków – ok. 80 mln euro – przeznaczono na budowę i modernizację dróg lokalnych, gdzie beneficjentami były głównie gminy. Warunek był taki, że drogi lokalne mają prowadzić do centrów rozwoju lub ośrodków turystycznych.

Z RPO przeznaczono również dofinansowanie na regionalne lotnisko i modernizację linii kolejowej łączącej planowany port lotniczy w Szymanach ze stolicą województwa.

Spółka, która wcześniej zarządzała lotniskiem w Szymanach, nie spełniła podstawowych wymagań związanych z projektem. Rok temu doszło do zasadniczej zmiany – lotnisko zostało przekazane samorządowi. Teraz obiektem zarządza spółka samorządowa. Raport środowiskowy dotyczący inwestycji jest gotowy i otrzymaliśmy pozytywną decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Został już rozstrzygnięty konkurs na projekt nowego pawilonu.

Na projekty B+R udało się zakontraktować ponad 10 mln euro

Równolegle realizujemy komplementarny projekt kolejowy. Kończy się remont linii kolejowej łączącej Olsztyn i Szczytno, a wkrótce będzie modernizowany odcinek od Szczytna do Szyman. Umożliwi to szybki dojazd szynobusów z Olsztyna do lotniska – trasę tę będzie można pokonać w 45 minut.

Decydujący wpływ na markę regionu ma turystyka.

Zarządowi województwa zależało przede wszystkim na wydłużeniu sezonu turystycznego na Warmii i Mazurach. Preferencje otrzymały więc projekty związane z budową hoteli 4- i 5-gwiazdkowych świadczących usługi szkoleniowo-konferencyjne. Na ten cel województwo przeznaczyło kwotę ok. 70 mln zł. Z kolei na rozwój małych hoteli i restauracji można było pozyskać łącznie ok. 27 mln zł.

Dzięki tym inwestycjom udało się stworzyć wysokiej jakości bazę pobytową – powstało 16 hoteli, w tym nowoczesne obiekty m.in.: w Lidzbarku Warmińskim, Sile pod Olsztynem, w Elblągu, w Starych Sadach koło Mikołajek, w Iławie i Giżycku. Każdy hotel ma szansę być perłą na swoim terenie. To miejsca, do których turyści na pewno przyjadą, choćby ze względu na atrakcje historyczno- kulturowe czy walory przyrodnicze. W 2012 r. hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim zdobył tytuł najlepszego hotelu na świecie w kategorii „Best New Hotel Construction & Design”.

Oprócz tego powstały restauracje i hotele trzygwiazdkowe w różnych częściach województwa. Wszystkie te obiekty tworzą bazę całoroczną. Zatrzymamy turystów na dłużej, nie tylko latem.

Warmia i Mazury to także turystyka wodna. Jak program regionalny wsparł infrastrukturę portową?

Z osi Infrastruktura transportowa dofinansowano budowę dwóch portów: w Giżycku i Iławie. Celem tych projektów było zapewnienie obsługi ruchu pasażerskiego, np. w przypadku Iławy – między miastem a Wielką Żuławą (wyspa na Jezioraku).

Z priorytetu Środowisko przyrodnicze wsparto projekt kluczowy, którego celem było utworzenie 11 ekologicznych miniprzystani żeglarskich z punktami odbioru ścieków sanitarnych z żaglówek z miejscami do selektywnej zbiórki śmieci. Tego typu przystanie powstały we wschodniej części województwa – na Wielkich Jeziorach, i w zachodniej – na Jezioraku. Chcieliśmy stworzyć turystom takie warunki, by mogli się zachowywać ekologicznie...