Pobierz w formacie PDF
FUNDUSZE 2014-2020

Nowe wyzwania

Na początku lutego w Brukseli Rada Europejska zdecydowała, że Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W nowej perspektywie finansowej wzrośnie udział unijnych pieniędzy zarządzanych na poziomie regionalnym. Na Warmię i Mazury ma najprawdopodobniej trafić w latach 2014-2020 prawie 1,55 mld euro.

Programy operacyjne

Równolegle do Umowy Partnerstwa, przygotowywane są także programy operacyjne, których celem jest uszczegółowienie zasad i faktyczna obsługa wdrażania funduszy europejskich. W latach 2014-2020 planuje się realizację 8 programów krajowych (w tym 1 program ponadregionalny), programów współpracy terytorialnej oraz 16 programów regionalnych.

Prace nad treścią tych dokumentów mają trwać do sierpnia 2013 r. Na wrzesień i październik zaplanowano ich konsultacje społeczne. W kolejnym etapie programy te trafią do negocjacji z Komisją Europejską.

Najwięcej emocji budzi podział prawie 30 mld euro pomiędzy regionalne programy operacyjne. Goszcząca na lutowym Konwencie Marszałków w Białowieży minister Elżbieta Bieńkowska zapewniła, że wszystkie województwa będą miały w latach 2014-2020 więcej pieniędzy. Z przedstawionych propozycji wynikało, że Warmia i Mazury miałyby otrzymać o 170 mln euro mniej niż w latach 2007-2013. Na taki podział nie zgodził się marszałek Jacek Protas. Jego zdaniem, będzie to pogłębiało różnice pomiędzy regionami bardziej rozwiniętymi a biedniejszymi. W drugiej propozycji MRR skorygowało wcześniejsze kwoty, proponując dla województwa warmińsko-mazurskiego prawie 1,55 mld euro. Oto najnowsza propozycja podziału unijnych pieniędzy pomiędzy województwa:

wyzwania
wyzwania

Potencjał regionu

Pieniądze z nowego rozdania funduszy będzie można zainwestować m.in. w badania naukowe i ich komercjalizację, budowę autostrad i dróg ekspresowych, rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny) cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do internetu, e-usługi administracji), czy włączenie społeczne i aktywizację zawodową. Regionalne strategie muszą z jednej strony prawidłowo identyfikować szanse i zagrożenia, a z drugiej wpisywać się w kierunek wyznaczony przez europejską politykę spójności. Kluczowe przy tworzeniu RPO są tzw. inteligentne specjalizacje, czyli funkcjonujące już w regionie branże i wewnętrzne uwarunkowania, które najmocniej mogą się przełożyć na wzrost innowacyjności i konkurencyjności.

Do atutów województwa warmińsko-mazurskiego zalicza się: położenie przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim (zewnętrzna granica UE), znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu, duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej, czyste środowisko naturalne i wielokulturowość regionu, a co za tym idzie – wysoki potencjał dla rozwoju przemysłu turystycznego i agroturystycznego. Wśród sektorów wysokiej szansy trzeba wymienić: spożywczy, drzewny, energetyki alternatywnej, turystyczny i nautyczny (produkcja łodzi i jachtów).

Andrzej Szoszkiewicz
Współpraca: Jerzy Gontarz