Pobierz w formacie PDF
KADRY DLA GOSPODARKI

Rozwój z jakością

Firmy będą korzystać z bardziej dopasowanych do ich potrzeb usług rozwojowych. W Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020 na wsparcie rozwoju kadr przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie naszego województwa zarezerwowano 137 914 mln zł (85% tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego).

W tym roku na Warmii i Mazurach zostaną wybrani operatorzy, którzy będą uczestniczyli w dystrybucji wsparcia na korzystanie z usług rozwojowych. Ich zadaniem będzie również udzielanie pomocy firmom w diagnozowaniu ich potrzeb oraz promocja szeroko pojętych inwestycji w rozwój kadr. Jest to efekt generalnych zmian w podejściu do wsparcia rozwoju kadr ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsza polega na tym, że potrzeby zgłaszane przez firmy w decydującym stopniu mają kreować ofertę na rynku szkoleń. Druga jest związana z wprowadzeniem nowych rozwiązań w systemie ich finansowania – refundacja za udział w kursie czy szkoleniu będzie trafiała do usługobiorcy. W rezultacie powinna wzrosnąć jakość i efektywność usług rozwojowych.

We wprowadzeniu tych zmian istotną rolę odegra Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), tworzony pod egidą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki niemu w jednym miejscu będziemy mogli znaleźć

Rejestr da przedsiębiorcom gwarancję wiarygodności, doświadczenia i kompetencji oferentów usług rozwojowych. Instytucje edukacyjne i szkoleniowe, które chcą umieścić swoją ofertę w RUR, muszą bowiem spełnić jednolite standardy. Wypełnienie odpowiednich kryteriów pozwoli na świadczenie usług dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Obowiązkowy system oceny usługodawców umożliwi przedsiębiorcom podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Korzystający z usług rozwojowych będą przyznawać punkty, co pozwoli tworzyć rankingi ofert i dostawców.

Dotychczas przedsiębiorcy i pracownicy wybierali z oferty dostępnej na rynku, która nie zawsze odpowiadała na ich potrzeby. System popytowy odwróci ten porządek – firmy i ich kadry, czyli klienci, będą zgłaszać potrzeby, na które odpowiednią ofertą będzie reagował rynek szkoleniowy i edukacyjny.

Zmieni się sposób finansowania usług rozwojowych. Ułatwieniem ma być bezpośrednie ich finansowanie w postaci np. bonów szkoleniowych czy edukacyjnych o określonej wartości lub promesy, na podstawie której to przedsiębiorcy, a nie – jak było dotychczas – instytucje szkoleniowe i edukacyjne otrzymają refundację poniesionych kosztów. Bardzo ważną zmianą jest również wkład własny przedsiębiorcy, ponieważ szkolenia mogą być dofinansowane maksymalnie w wysokości 80%.

Jak informuje PARP, RUR będzie otwarty na wszystkie usługi rozwojowe, zarówno współfinansowane ze środków EFS, jak i usługi komercyjne, finansowane w całości przez zamawiających (m.in. przedsiębiorców). Wprowadzenie usług komercyjnych do rejestru jest dobrowolne i ma charakter promocyjny. Natomiast usługi, na których realizację przedsiębiorca będzie mógł pozyskać dofinansowanie, muszą obligatoryjnie zostać wpisane do RUR. Rejestr powstanie w miejsce największej istniejącej bazy ofert edukacyjnych na www.inwestycjawkadry.pl.

Na początku maja tego roku PARP uruchomiła wersję testową Rejestru Usług Rozwojowych: testrur.parp.gov.pl. Po uruchomieniu docelowego systemu zgłoszenia o wpis będą przyjmowane w sposób ciągły. Władzom województwa warmińsko-mazurskiego zależy na tym, by swoje oferty do RUR wprowadziło jak najwięcej instytucji szkoleniowych i edukacyjnych z regionu. Zapewni to większą dostępność usług rozwojowych dla przedsiębiorstw i ich pracowników z Warmii i Mazur.

JG