Pobierz w formacie PDF
DOBRE PRAKTYKI

Fundusze dobrze wykorzystane

Coraz skuteczniejsi

Cztery bogato wyposażone biało-zielone busy każdego dnia możemy spotkać na drogach Warmii i Mazur. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie za pomocą tylko jednego pojazdu mogą dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu ciężarowego i wskazać nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego lub wymaganiami ochrony środowiska.

Nowe busy trafiły do jednostki w Olsztynie w 2011 r. dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2011-2013. Pojazdy nowej generacji szybko zastąpiły sprzęt, na którym dotychczas pracowali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie. Do tej pory w każdym samochodzie znajdował się sprzęt przeznaczony wyłącznie do wybranego typu badania. Jedna jednostka posiadała dymomierz, inna analizator spalin, kolejna badała próbki paliwa. Urządzenia trzeba było przenosić z pojazdu na pojazd, co zabierało mnóstwo czasu. Od momentu pojawienia się nowych samochodów inspektorzy pracują w komfortowych warunkach i o wiele szybciej.

Proszę się zatrzymać. Kontrola

– Na drogach Warmii i Mazur możemy spotkać pojazdy w różnym wieku oraz stanie technicznym, przy czym rok produkcji pojazdu nie przesądza o jego kondycji – mówi Mariusz Romaniuk, zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. – Decydujące znaczenie ma człowiek odpowiedzialny za należyte utrzymanie sprzętu, który wykorzystuje w codziennej pracy. Zdarzają się przypadki starych pojazdów utrzymanych w bardzo dobrym stanie, jak i niestety nowsze pojazdy, które przez zaniedbania ludzi nie powinny uczestniczyć w ruchu.

Czujne oko i ucho doświadczonego inspektora drogowego potrafią sprawnie wytypować do kontroli pojazdy, które z dużym prawdopodobieństwem są niesprawne. Samochód zostaje zatrzymany i przechodzi kontrolę. Kierowca ma obowiązek współpracować z kontrolerami. Podczas badania natężenia hałasu pojazd najpierw musi być na biegu jałowym, potem kierowca przyspiesza obroty silnika i następnie zwalnia pedał gazu. Program przelicza dane według norm określonych w polskim prawie. Dzięki laboratorium na kółkach inspektorzy mogą przeprowadzić nawet 5 kontroli dziennie. Zakres tych badań jest ogromny. Na stanie jest zestaw wag samochodowych, sonometr, czyli urządzenie badające głośność pojazdów, i opóźnieniomierz sprawdzający skuteczność hamowania. Nie wszystkie urządzenia wykorzystuje się do sprawdzenia jednego pojazdu. Zależy to od rodzaju podejrzeń. Najczęściej będą to jedno lub dwa urządzenia. Można zbadać np. pomiar ilości wydzielanych spalin oraz to, czy paliwo nie było „chrzczone”. W tym celu pobierane jest ze zbiornika, wlewane do menzurki z odpowiednim odczynnikiem i mieszane. Jeżeli ciecz w naczyniu zmieni kolor na fioletowy, oznacza to, że olej napędowy był „chrzczony”. Warto podkreślić, że nie ma tu mowy o pomyłce. Każdy otrzymany wynik pomiaru jest wiarygodny, ponieważ wszystkie elementy wyposażenia samochodu spełniają restrykcyjne normy.

Czujne oko i ucho doświadczonego inspektora drogowego potrafią sprawnie wytypować do kontroli pojazdy, które z dużym prawdopodobieństwem są niesprawn

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Inspektorzy z Olsztyna podkreślają, że od kiedy pracują na tak profesjonalnym sprzęcie, przeprowadzają skuteczniejsze przeglądy niż przed laty. Zauważają, że stan techniczny samochodów poruszających się po drogach regionu z wolna poprawia się, jednakże nadal w ruchu uczestniczy wiele pojazdów z poważnymi usterkami zagrażającymi bezpieczeństwu. – Zakup mobilnych laboratoriów zwiększył skuteczność działania inspektorów, poszerzając ich możliwości w identyfikowaniu pojazdów niesprawnych, zagrażających bezpieczeństwu oraz środowisku naturalnemu. Inspektorzy poddają kontroli przede wszystkim pojazdy ciężarowe oraz autobusy, czyli te kategorie pojazdów, których stan techniczny ma szczególne znaczenie na naszych drogach. Świadomość uczestniczenia w ruchu, jako kierującego lub pasażera, może być wynikiem codziennej pracy inspektorów transportu drogowego – komentuje Mariusz Romaniuk. Większa i skuteczniejsza jakość kontroli pojazdów pod kątem działania układu hamulcowego zwiększyła bezpieczeństwo na drogach województwa i pozwoliła zmniejszyć liczbę wypadków samochodowych. Nowe laboratoria zastąpiły wyeksploatowany i drogi w utrzymaniu sprzęt, co pozwoliło również na sprawniejsze kontrolowanie takich czynników, jak poziomu natężenia hałasu. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, mając do dyspozycji nowoczesny tabor, są coraz skuteczniejsi.

JoG